Mark English wins 800m in Vaasa

MarkEnglish25June17_large

Mark English took victory in the 800m as the Irish women’s 4x400m relay team produced their fastest time since the 2012 Olympics, but Ireland have to be content with eighth place in the European Athletics Team Championships First League in the Finnish city of Vaasa.

After earning World Championships qualification last Sunday at the Stockholm Diamond League meeting, English produced his trademark kick to streak past Dane Andreas Bube in the final straight to earn maximum points for Ireland, only the second athlete to manage this over the weekend at the Karl’s Stadium.

More at breakingnews.ie and Irish Examiner.

Ireland’s Sunday results – European Athletics Team Championships

IRL FIN SUNDAY Place pts
12:35 14:35 110m Hurds M Ben Reynolds   0
12:45 14:45 800m M Mark English  1st  12
12:57 14:57 1500m W Emma Mitchell  9th  4
13:10 15:10 3000m SC M David Flynn  11th 2
13:32 15:32 100m Hurds W Sarah Lavin  8th  5
13:43 15:43 200m W Phil Healy  7th  6
13:53 15:53 200m M Marcus Lawler  8th  5
14:01 16:01 5000m W Ann-Marie McGlynn  6th  7
14:25 16:25 3000m M John Travers  5th  8
14:43 16:43 4x400m W Denny, Healy, Bromell, Mawdsley  2nd 11
14:53 16:53 4x400m M O’Donnell, Gregan, Barr, English  2nd  11
11:25 13:25 Discus M Colin Quirke  7th  6
11:35 13:35 High Jump W Sommer Lecky  4th  9
12:35 14:35 Triple Jump M Denis Finegan  10th  3
12:48 14:48 Pole Vault M Sean Roth  10th  3
12:50 14:50 Discus W Clare Fitzgerald  11th  2
13:15 15:15 Shot Put W Niamh Fogarty  10th  3
14:10 16:10 Long Jump W Sarah McCarthy  4th 9
14:22 16:22 Javelin M Stephen Rice  10th  3

Ireland’s Saturday results – European Athletics Team Championships

IRL FIN Place pts
12:37 14:37 400m H W Christine McMahon 9th 4
12:47 14:47 400m H M Thomas Barr  5th  8
12:57 14:57 100m W Amy Foster  2nd  11
13:07 15:07 100m M Eanna Madden 9th 4
13:15 15:15 3000m W Shona Heaslip  4th  9
13:31 15:31 1500m M Paul Robinson  5th  8
13:42 15:42 800m W Claire Mooney  6th  7
13:55 15:55 400m W Sinead Denny  5th  8
14:05 16:05 400m M Brian Gregan  1st  12
14:15 16:15 5000m M Mark Christie  8th  5
14:36 16:36 3000m SC W Kerry O’Flaherty  7th  6
14:53 16:53 4x100m W Foster, Mawdsley, Whelan, Neville  2nd  11
15:02 17:02 4x100m M Robinson, Madden, Smyth, Lawler  9th  4
11:25 13:25 Hammer W Cara Kennedy 11th 2
11:35 13:35 Pole Vault W Sarah McKeever  12th  1
12:35 14:35 Triple Jump W Sarah Buggy  6th  7
12:57 14:57 Hammer M Dempsey McGuigan  6th  7
13:21 15:21 High Jump M Ryan Carthy Walsh  10th  3
13:32 15:32 Shot Put M Seán Breathnach  11th  2
14:20 16:20 Long Jump M Adam McMullen  4th  9
14:30 16:30 Javelin W Grace Casey  11th  2

Irish team for European Athletics Team Championships

Vaasa in northern Finland hosts the European Athletics Team Championships First League on June 23-25, featuring a strong Irish team.

Apart from Ciara Mageean, skipping the Championships to concentrate on August’s World Championships in London, it’s as strong an Irish team as could be asked for.

In a different format being introduced this year, the sprint events all have qualifiers on the Friday, with straight finals only being run off over the rest of the weekend. Previously, there had been two races per sprint event, all counting towards the final points.

The competing nations are Belgium, Bulgaria, Denmark, Estonia, Finland, Ireland, Norway, Portugal, Romania, Sweden, Switzerland and Turkey, with the top three promoted to the Super League in 2019.

Full Irish team –

Men
100m Eanna Madden Carrick on Shannon Hayley and Drew Harrison
200m Marcus Lawler St Laurence O Toole Patricia Lawler
400m Brian Gregan Clonliffe Harriers John Shields
800m Mark English UCD AC Steve Magness
1500m Paul Robinson St Coca’s AC Nic Bideau
3000m John Travers Donore Harriers AC Jerry Kiernan
5000m Mark Christie Mullingar Harriers Jerry Kiernan
3000m SC David Flynn Clonliffe Harriers Andrew Kaster
110mH  Ben Reynolds North Down AC Tom Reynolds
400mH  Thomas Barr Ferrybank AC Hayley/Drew Harrison
High Jump  Ryan Carthy Walsh Adamstown AC Brid Golden & Nicky Cowman
Long Jump  Adam McMullen Crusaders AC Alan Kennedy
Triple Jump  Denis Finnegan Riocht AC
Pole Vault  Sean Roth DSD AC Christine Adams
Shot Putt  Sean Breathnach Galway City Harrs
Discus  Colin Quirke Crusaders AC
Hammer Dempsey McGuigan Finn Valley AC
Javelin  Stephen Rice Clonliffe Harriers
4 x 100m Relay Marcus Lawler St Laurence O’Toole Patrica Lawler
4 x 100m Relay Eanna Madden Carrick on Shannon Hayley/Drew Harrison
4 x 100m Relay Mark Smyth Raheny Shamrock Kay Bannon
4 x 100m Relay Christian Robinson QUB AC
4 x 100m Relay Stephen Gaffney Rathfarnham WSAF AC Ciaran McDonagh
4 x 400m Relay Brian Gregan Clonliffe Harriers AC John Shields
4 x 400m Relay Mark English UCD AC Steve Magness
4 x 400m Relay Thomas Barr Ferrybank AC Hayley and Drew Harrison
4 x 400m Relay Chris O’Donnell North Sligo AC Roddy Gaynor
4 x 400m Relay Luke Lennon Ford Clonliffe Harriers AC
4 x 400m Relay Andrew Mellon Crusaders AC Brendan McConville
Women
100m Amy Foster City Of Lisburn AC David Reid
200m Phil Healy Bandon AC Shane McCormack
400m Sinead Denny DSD AC Paul Opperman
800m Claire Mooney Naas AC
1500m Emma Mitchell QUB AC Eamonn Christie
3000m Shona Heaslip An Riocht Niamh O’Sullivan
5000m Ann Marie McGlynn Letterkenny AC Colin Roberts
3k SC Kerry O’Flaherty Newcastle & District AC Richard Rodgers
110mH  Sarah Lavin UCD AC Noelle Morrissey
400mH  Christine McMahon Ballymena & Antrim AC Ian Neely
High Jump  Sommer Lecky Finn Valley AC Niall Wilkinson
Long Jump  Sarah McCarthy Mid-Sutton AC Sandra Daly
Triple Jump  Saragh Buggy St. Abbans AC Michael Kelly
Pole Vault  Sarah McKeever DSD AC
Shot Putt  Niamh Fogarty North Westmeath AC Peter Collins
Discus  Clare Fitzgerald Tralee Harriers AC Sean Whitney
Hammer Cara Kennedy Ferrybank AC
Javelin  Grace Casey Eire Og Corra Choill AC
4 x 100m Relay Amy Foster City Of Lisburn AC David Reid
4 x 100m Relay Ciara Neville Emerald AC Noelle Morrissey
4 x 100m Relay Gina Akpe Moses Birchfield Andy Paul
4 x 100m Relay Sharlene Mawdsley Newport Hayley and Drew Harrison
4 x 100m Relay Niamh Whelan Ferrybank AC Hayley and Drew Harrison
4 x 100m Relay Sarah Lavin UCD AC Noelle Morrissey
4 x 400m Relay Sinead Denny DSD AC Paul Opperman
4 x 400m Relay Phil Healy Bandon AC Shane McCormack
4 x 400m Relay Sharlene Mawdsley Newport Hayley and Drew Harrison
4 x 400m Relay Jenna Bromell Emerald AC Noelle Morrissey
4 x 400m Relay Grainne Moynihan West Muskerry AC Ger Moynihan/John Cleary

Irish team named for European Athletics Team Championships

Heraklion on the island of Crete stages next weekend’s European Athletics Team Championships First League.

Ireland were the best team on the track last year in Tallinn, but missed out on promotion.

The 2015 squad reads –

Event Name Club Coach
Men’s
100m Marcus Lawler St Laurence O Tooles AC Patrica Lawler
200m Marcus Lawler St Laurence O Tooles AC Patrica Lawler
400m Brian Gregan Clonliffe  Harriers AC John Shields
800m Mark English UCD AC Nic Bideau
1500m Eoin Everard Kilkenny City Harriers AC Thomas Chamney
3000m John Travers Donore Harriers AC Jerry Kiernan
5000m Kevin Batt DSD AC Damon Martin
3k SC John Coghlan Metro/St Brigids AC
110mH Ben Reynolds North Down AC Tom Reynolds
400mH Thomas Barr Ferrybank AC Hayley and Drew Harrison
High Jump Barry Pender St Abbans
Long Jump Adam McMullen Crusaders AC Alan Kennedy
Triple Jump Denis Finnegan Riocht AC
Pole Vault Ian   Rogers Clonliffe Harriers AC
Shot Putt Sean Breathnach Galway City Harriers AC
Discus Colin Quirke Crusaders AC
Hammer Dempsey McGuigan Finn Valley AC
Javelin Rory Gunning Fr Murphy AC
4 x 100m Relay Squad Marcus Lawler St Laurence O Tooles AC Patrica Lawler
Jonathan Browning BAAC Melanie Browning
Keith Pike Clonliffe Harriers John Shields
Eanna Madden Carrick on Shannon AC Hayley and Drew Harrison
Kieran Elliott Sligo AC Hayley and Drew Harrison
4 x 400m Relay Squad Brian Gregan Clonliffe Harriers John Shields
Richard Morrissey Crusaders AC Coach Zah
Craig Lynch Shercock AC Jeremy Lyons
Mark English UCD AC Nic Bideau
Thomas Barr Ferrybank AC Hayley and Drew Harrison
Womens
100m Amy Foster City Of Lisburn AC David Reid
200m Kelly Proper Ferrybank AC Brid   Golden
400m Sinead Denny DSD AC Paul   Opperman
800m Ciara Everard UCD AC James Nolan
1500m Kerry O’Flaherty Newcastle &  District AC Richard Rogers
3000m Sarah Treacy Dunboyne AC Bud Baldaro
5000m Maria McCambridge DSD AC
3k SC Michelle Finn Leevale AC Donie Walsh
100mH Sarah Lavin UCD AC Noelle Morrissey
400mH Christine McMahon Ballymena & Antrim AC Ian Neely
High Jump Megan Tice Finn Valley AC Patsy McGonagle
Long Jump Sarah McCarthy Mid-Sutton A.C. Sandra Daly
Triple Jump Sarah Buggy St. Abbans AC Michael Kelly
Pole Vault Tori Pena Finn Valley AC Greg   Hull
Shot Putt Clare Fitzgerald Tralee Harriers AC Sean Whitney
Discus Clare Fitzgerald Tralee Harriers AC Sean Whitney
Hammer Emma O’Hara GCH AC Grant West and Kevin   O’Hara
Javelin Anita Fitzgibbon DSD AC Louis Wildenboer
4 x 100m Relay Squad Amy Foster City Of Lisburn AC David Reid
Sarah Lavin UCD AC Noelle Morrissey
Phil Healy Bandon AC Shane McCormack
Catherine McManus Dublin City Harriers AC
Steph Creanor Dublin City Harriers AC
4 x 400m Relay Squad Sinead Denny DSD AC Paul Opperman
Ciara Everard UCD AC James Nolan
Ciara McCallion Clonliffe Harriers John Shields
Christine McMahon Ballymena & Antrim AC Ian Neely
Aisling Drumgoole Raheny Shamrock AC Mary Coghlan

Five major sports combine for joint European Championships

Five major sports are to co-ordinate their European Championships every four years from 2018.

Athletics, swimming, triathon, cycling and rowing will stage their events within a two-week period in July and August 2018 to form the new “European Sports Championships”.

The athletics will be in Berlin, everything else will be based in Glasgow – but it is thought one city will host all the events from 2022.

The European Athletics Championships in 2018 will be staged at Berlin’s Olympic Stadium, with the championship road races and race walking events held in the city.

The European Aquatic Championships will take place at Glasgow’s Tollcross International Swimming Centre, with diving and synchronised swimming taking place at Edinburgh’s Royal Commonwealth Pool and open water swimming being staged at Loch Lomond.

Four European Cycling Championships will be staged in Glasgow. Track, Road, Mountain Bike and BMX will attract 650 of Europe’s top names to the Sir Chris Hoy Velodrome, the Cathkin Braes mountain bike track, the streets of Glasgow and a new BMX facility to be built in the city.

The European Championships for Rowing and Triathlon will both be staged at Strathclyde Country Park in North Lanarkshire.

Further reading from European Athletics and European Rowing.